Zayıflama Sürecinde Duraklama ve Kilo Verememek

Kilo verme sürecinde ilk başlarda tartıda haftalık 2-3 kg kayıp görürken ilerleyen zamanlarda bu haftalık 1 veya 0,5 kiloya kadar düşebilir hatta durabilir. Aynen benimde öyle oluyor deyip sinirle diyeti bırakanlardansanız sakin olun bu durum vücudun verdiği normal bir tepkidir.

Vücut alıştığı kiloyu sever ve onu korumak ister ancak uzun süredir devam ettiğiniz diyete de vücudunuz alışacaktır ve böylece duraklama kaçınılmaz olur. Bizler buna ‘plato dönemi’ diyoruz.

Peki bu dönemde ne yapılmalı ?

Bazal metabolizma hızınızın altında enerji alarak diyet yaparsanız, hücreler enerji elde etmek için kas proteinlerini kullanır ve yağların yanı sıra kas kaybı da olur.

Kas kaybıyla birlikte enerji harcaması, bazal metabolizma hızı azalır ve bir süre sonra eskisi gibi yeseniz bile yediklerinizi yakamaz hale gelebilirsiniz.

Egzersiz rutininizi değiştirin. Eğer normalde sadece tek tip antrenman yapıyorsanız (kardiyo, ağırlık vb.) farklı programlar ekleyebilirsiniz. Bu sayede kas kütlenizin de artmasına destek olursunuz.

Artan kas = hızlanan metabolizma

Beslenme rutininizi değiştirin. Her gün aynı saatte aynı şeyler yiyorsanız, minik farklılıklar yapabilirsiniz.

Kaçamaklara dikkat. İlk zamanlar kaçamak yapıldığında kilo kaybı devam ediyor olabilir ama ideal kiloya yaklaştığınızda bu böyle olmayabilir. Sadece tadına baktım, arkadaşım kraker uzattı, kahvenin yanında bir çikolata yedim derken bu liste uzar gider…

Ve son olarak lütfen pes etmeyin. Bu duraklama süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sizin vücudunuz 2 hafta, başkasınınki 5 hafta aynı kiloda kalabilir. Önemli olan size uygun beslenme programı ve egzersiz  desteğiyle o direnç kilosunu kırıp pes etmeden hedefe ulaşmak.